Yassin Akouh Koloniale staat recensie

Yassin Akouh Koloniale staat recensie

Koloniale staat

De relaties tussen de Marokkaanse staat en de Rif

  • Auteur: Yassin Akouh (België)
  • Soort boek: journalistiek boek over Marokko
  • Uitgever: Houtekiet
  • Verschijnt: 14 februari 2025
  • Omvang: 280 pagina’s
  • Uitgave: paperback / ebook
  • Prijs: € 24,99
  • Boek bestellen bij: Bol / Libris

Yassin Akouh Koloniale staat recensie

Als er in de media een boekbespreking of recensie verschijnt van Konoliale staat, de relaties tussen de Marokkaanse staat en de Rif, geschreven door Yassin Akouh, dan besteden we er op deze pagina aandacht aan.

Flaptekst van het boek van Yassin Akoug over Marokko en de Rif

Met het relaas van vrijheidsstrijder Abdelkrim als rode draad vertelt Koloniale vloek hoe de dekolonisatie van Marokko voor de Riffijnen niet tot de verhoopte vrijheid en soevereiniteit leidde.

2016. Wanneer visverkoper Mohsin Fikri verpletterd wordt in een vuilniswagen, is voor de Riffijnen de maat vol. Ze eisen dat hun gebied na decennialange achterstelling eindelijk wordt ontwikkeld: ze willen meer werkgelegenheid, een betere gezondheidszorg en heel belangrijk de erkenning van hun historische strijd tegen de kolonisatie. Daarbij krijgen ze ook steun uit de Riffijnse diaspora.

In de sociale beweging die na de dood van Mohsin Fikri ontstaat, is de 20ste-eeuwse vrijheidsstrijder Abdelkrim al-Khattabi een belangrijke inspiratiebron. In de jaren twintig bestrijdt hij bijna succesvol de Spaanse en Franse kolonisatie, en na de Tweede Wereldoorlog komt hij op voor de bevrijding van de hele Maghreb: Marokko, Algerije en Tunesië.

Wanneer Marokko in 1956 zijn onafhankelijkheid eindelijk herwint, heeft dat negatieve gevolgen voor de Rif. Er komt een repressief beleid en de economie is instabiel. Omdat de vraag naar gastarbeiders in West-Europa stijgt, vertrekken veel Riffijnen naar het noorden in de hoop op een betere toekomst. Maar de geschiedenis leeft verder, ook op honderden kilometers afstand.

Dit werk is het resultaat van jarenlang onderzoek. De auteur bestudeerde de geschiedenis van de relaties tussen de Marokkaanse macht en de Rif vanaf het prekoloniale tijdperk tot het heden. Hij reisde daarvoor verschillende keren naar het buitenland, doorzocht archieven en bezocht prominente activisten, families en onderzoekers.

Yassin Akouh werkt sinds 2018 als freelancejournalist voor Belgische en internationale media, onder andere StampMedia, MO* en Knack. Hij schrijft over Marokko, migratie & diversiteit. Daarnaast geeft hij ook lezingen over Noord-Afrika en Marokko. In zijn vrije tijd verzamelt hij boeken, foto’s en postkaarten uit de Rif-regio, het noorden van Marokko.

Bijpassende boeken en informatie